Month: ژوئن 2014

مدیر محترم آیا می دانید شما هم میتوانید دچار بیماری شغلی شوید

مدیر محترم آیا می دانید شما هم میتوانید دچار بیماری شغلی شوید

مدیریت نیز مانند همه پدیده های انسانی تکامل پذیرند و می تواند به مدد برکت دانش و آموزش بهتر موثرتر و کار آمد ترباشد اگر جز این بود چگونه مسائل و مشکلات مدیریت حل می شد .

علوم اجتماعی علاوه بر اینکه بهما می آموزد چه بکنیمدر مواقعی هم به ما یاد می دهد (( چه نکنیم )) این چیزی که چه کار باید نکنیم تا گرفتار نشویم کمتر به ما گفته شده است تا گرفتار تسلسل تجارب غلط گذشتگان نشویم همیشه از این تجارب تلخ بهره برده تا راه از چاه را باز شناسیم !

علم مدیریت با شناسایی بیماریهای مدیریتی ، و ارائه راه پیشگیری و درمان این نوع امراض که در بعضی از موارد تا عارضه کم شدن انگیزه نیروی انسانی و هدر دادن منابع پیش می رود ، کشنده است.

مرگ انگیزه کاری یا تلف سرمایه از بیت المال  یا سقوط و شکست تا حد تعطیلی کمتر از مرگ نیست .

حال چگونه باید شناخت و چه باید کرد ؟ کار زیاد سختی نیست کافی است با نگاهی بصیرانه به دنیای اطراف و محیط کاری خود نظر انداخته وبا نگاهی جدی و موشکافانه به نقد و تحلیل پدیده ها پرداخت و به قول شاعر (( ادب از که آموختی ؟ از بی ادبان .. )) که در این مقاله مختصری از این نوع بیماریهای خطرناک مدیریتی را به شما معرفی می کنیم .

امید است صاحبان اندیشه که تعداد کتب و مقالات چاره ساز آنها بی شمار است در خدمت مدیران با تعهد ارائه طریق نمایند و بیماران مدیریتی نیز ، با مطالعه بی غرض به شناخت عمیق از زوایای پنهان عملکرد خود نائل شده و درصدد درمان خود بر آیند و انانکه که توان درمان  و یا قصد رفع مرض ندارند حداقل، از امورات محوله کنار روند ، قبل از آنکه مرگ بر مجموعه نیمه جانشان، مستولی گردد .

مرحله اول – آشنائی با اقسام بیماری مدیریتی

مرحله دوم – روش تشخیص

مرحله سوم – شیوه درمان

………………………………………..

پس اگر برای آینده شرکت و کسب و کار خود ، ارزش قائلید و به فلسفه تغییر نیز باور دارید ، پس ابتدا رفتار خود را موشکافی و تغییر را از خود آغاز کنید

مقاله بعدی 

بیماری شماره یک – مدیر ایراد گیر یا ملا لغتی

بیماری شماره یک- آیا شما مدیر ( ایراد گیر یا ملا لغتی ) هستید

روش تشخیص

اگر همیشه در متن گزارشها  و نامه ها غوطه ورید و متن نامه ها و گزارش ها را جابجا میکنید،عبارات را پس وپیش می کنید و گزارش یا نامه تغییر اساسی پیدا نمی کند و هر نوشته ایی مدتها روی میز شما می ماند.

به احتمال خیلی زیاد شما دچار این بیماری هستید.

–        پیشنهاد

ده مورد از آخرین نامه ها و گزارشهایی را که برای تایید و امضای شما آورده اند، بررسی کنید.

اگر در بیش از ۵ مورد آثار قلم خوردگی و اصلاحات صوری شما منعکس است احتمالا ایرادگیر ادبی هستید ، مگر اینکه همه زیردستان شما در کار خود ناوارد باشند.

–        روش درمان :

–        احساس تمایل به اصلاح هر نوشته ای را که به شما می دهند سرکوب کنید.

–        کلاه خود را قاضی کنید و ببینید که چه مقدار از این نوشته ها صرفا احتیاج به دستکاری شما داشته است ، و اگر اصلاح نمی کردید واقعا تاثیری داشت؟

–        کارمندانی را که نوشته های آنها احتیاج به اصلاح عبارتی ندارد، تشویق کنید.


بیماری بعدی

بیماری شماره دو – آیا شما مدیر ( چماغ بدست ) هستید

بیماری شماره دو- آیا شما مدیر ( چماغ بدست ) هستید

روش تشخیص

برای انجام کارها مجبور هستید از تهدید و ارعاب استفاده کنید و مانند افسران قزاق واحد خود را اداره کنید و مرتب فریاد میکشید و سر و صدا براه می اندازید و در واحد تحت مدیریت شما ، اضطراب و نگرانی حاکم است و همه درحال (ظاهرا)دویدن هستند و فرصت فکر و اندیشه کمتر دیده میشود و یا کارکنان از ترس انجام وظیفه می کنند. البته پس از مدتی همه خسته و فرسوده و بی تفاوت می شوند و برای حرکت مجدد منتظر تحریک و سرو صدا هستند.

به احتمال خیلی زیاد شما دچار این بیماری هستید.

–        پیشنهاد

اگر برای انجام کارها در شرکتتان ، علیرغم درخواست ، فرصت مناسب در اختیار کارمند مربوطه قرار نداده اید و نتیجه کار ایشان هم مطابق میل و نظر شما نبوده است

–        روش درمان

سعی کنید از این به بعد درخواست های خود را اولویت بندی نموده و برای هر کدام بازه زمانی خاص در نظر بگیرید. ضمنا سعی کنید که فقط کارهای ضروری را درست تشخیص داده و در انجام بموقع آنها زمانبندی مناسب و منطقی را رعایت نمائید . چون اگر تمام کارهای شما بخواهد اولویت دار و فوری باشد ، ارزش و اهمیت کارهای واقعا ضروری شما نزد کارمندانتان کمرنگ خواهد شد.


بیماری بعدی

بیماری شماره سه – آیا شما مدیر ( همه کاره ) هستید

بیماری شماره سه- آیا شما مدیر ( همه کاره ) هستید

روش تشخیص

اگر مایل هستید همه کارها را خودتان انجام داده و یا نظارت مستقیم داشته باشید و اعتمادی به کار کارمندان ندارید

اثرات مخرب بیماری شما در سازمانتان شامل ، ایده ها و فکر های جدید در سازمان شما وجود نخواهد داشت ، چون شما به سایرین اجازه بروز استعداد و خلاقیت نمیدهید و فقط شما مسئول رشد سازمانتان قلمداد می شوید و تمامی مسئولیتها بر عهده شما گذاشته خواهد شد و دیگر از مشارکت و همدلی در سازمان شما خبری نیست. به همین دلیل شما همیشه آشفته ، عصبی و تحت فشار خواهید بود.

پس به عملکرد خود نگاهی بیاندازید اگر مشکلات فوق گریبان شما و شرکتتان را گرفته

به احتمال خیلی زیاد شما دچار این بیماری هستید.

 

–        پیشنهاد

به عملکرد چند هفته اخیر نگاهی بیاندازید و ببینید که آیا از طرف کارمندانتان ایده و یا نظری برای بهبود امور داده شده است ؟

 

–        روش درمان

در اسرع زمان کارمندان را جمع و در میان آنان قرار گرفته و با صمیمیت و از ته دل بخواهید که کلیه کارکنان نظرات و پیشنهادات سازنده خود را که برای ارتقاء شرکت مناسب تشخیص میدهند بصورت مکتوب برای شما نوشته و ارسال کنند ، این شامل انتقاد و حتی مواردی که کارکنان آنرا بی ارزش می دانند هم میشود و از همه بخواهید مشارکت کنند و قول دهید تمام نظرات بررسی و مد نظر قرار خواهد گرفت و سعی کنید این روش را ادامه داده و به وعده های خود جامه عمل بپوشانید.


بیماری بعدی

بیماری شماره چهار – آیا شما مدیر ( ریاست ماب ) هستید

بیماری شماره چهار- آیا شما مدیر ( ریاست ماب ) هستید
– روش تشخیص(خصوصیات)
• نیازمند احترام و کرنش زیردستان است.
• بیش از حد پایبند تشریفات مقام ریاست است. مثلا بهترین میز ریاست و تزئینات و دکور را در اتاق خود فراهم می آورد و خود را در اتاق خود محبوس کرده و اجازه تعامل با کارمندان را به حداقل می رساند، کسی بدون وقت قبلی نمی تواند به دیدارش بیاید ، بجای اینکه مدیر دفترش از اهمیت و ضرورت ملاقات بپرسد، بیشتر تکیه بر وقت قبلی ملاقات میکند
• از مدیریت فقط اعمال قدرت را یادگرفته است.
• ضعیف آزار و قوی پرور است.
• معتقد به فلسفه قدرت است و به آسانی در برابر قوی دستان و زورمندان زانو می زند.
پیشنهاد
تشخیص این بیماری بسیار ساده است ، کافیست رفتار خودتان را در بیرون و داخل محل کار مورد بررسی قرار دهید. اگر وقتی وارد شرکت می شوید زست خاصی می گیرید و انتظار دارید همه به شما سلام کرده و یا همه به دست بوس شما بیایند و یا هنگام صحبت با تلفن لحن شما عوض می شود ، اگر چنین است.
به احتمال خیلی زیاد شما دچار این بیماری هستید.

– روش درمان
باید این حقیقت را بپذیرید که آن چیزی که شما را نزد دیگران و خصوصا کارمندانتان متمایز ، محبوب و قابل احترام میکند ، شخصیت و اخلاق و رفتار انسانی ، افکار و تصمیمات منطقی شما و دستورات معقول شماست ، نه ژست و امثال آنها . شما بایستی عاقبت اندیشی بیشتری داشته باشید چون رفتار تحقیر آمیز شما با کارکنان ممکن است بازخورد ظاهری نداشته باشد ، ولی در دراز مدت روحیه همدلی در شرکت شما را تبدیل به روحیه انتقام تبدیل خواهد نمود.


بیماری بعدی

بیماری شماره پنج – آیا شما مدیر ( تکنواز و تکرو ) هستید

بیماری شماره پنج – آیا شما مدیر ( تکنواز و تکرو ) هستید
– روش تشخیص(خصوصیات)
• خود را متخصص می داند.
• احساس نیاز به همفکری دیگران ندارد.
• در یک رشته خاص تخصص دارند و جز آن از همه چیز بی خبرند و بجای اینکه همه واحدها و افراد را هماهنگ و رهبری کنند فقط چند واحد پراکنده را هدایت می کنند.
• یکی از علت های این بیماری رواج نظام عمودی سلسه مراتبی بدون توجه به روابط افقی است.
• معمولا اکثر کارهای تخصصی را خود انجام داده و تقسیم کار را در سازمان رعایت نمی کنند.
• تقسیم کار و تخصص گرایی بیش از حد نیز برخی افراد را تک بعدی بار می آورد به نحوی که تخصص خود را محور می دانند و به کلیت سازمان کمتر توجه می کنند.
• باید توجه داشت که سازمان یک آزمایشگاه نیست که هر کسی کار خود را مستقل از دیگران انجام دهد و افراد مواد شیمیایی نیستند که درلوله های آزمایش جداگانه قرار دارند و مدیر مانند یک آزمایش گر بتوانند که هر زمانی که خواست آن ها را با هم ترکیب کند.

پیشنهاد
چند بار مقالاتی را که ارتباط مستقیم به کار شما ندارند ولی مربوط به امور سازمان شماست را مطالعه کرده اید و یا چند بار به همایش هایی که سوای تخصص شماست ، شرکت کرده اید؟ آخرین بار کی بوده است
اگر چنین تمایلی را در خود احساس نکرده اید و مایلید که فقط روی تخصص خودتان تمرکز کنید و برای بقیه تخصص ها وقت صرف نمیکنید و ترجیح می دهید که ساز خودتان را بنوازید و به نصیحت های همکاران هم توجه نمی کنید .
ممکن است در یک حوزه خاص تکنوازی چیره دست باشید اما عدم توجه به معلومات عمومی اجازه رهبری ارگستر را به شما نمی دهد و بهتر است به تکنوازی بپردازید
اگر به مطالب گوناگون که در مورد سازمان شما مطرح است توجه ندارید و فقط به رشته خاصی توجه می کنید و معلومات خود را فقط در آن رشته توسعه می دهید
به احتمال خیلی زیاد شما دچار این بیماری هستید.
– روش درمان
– اگر نمی توانید در همایش های گوناگون که به سازمان شما مربوط است شرکت کنید لااقل کتب و مقالات گوناگون و مرتبط را مطالعه کنید.
– یک راه دیگر اینست که هر چند وقت یکبار همکاران را جمع کنید و با مطرح کردن مسائل اساسی و از دیدگاه های گوناگون به درمان تکروی خود بپردازید.


بیماری بعدی

بیماری شماره شش – آیا شما مدیر ( دو دل ) هستید

بیماری شماره شش – آیا شما مدیر ( دو دل ) هستید
– روش تشخیص(خصوصیات)
• اخذ تصمیم را کش می دهد و دودل است.
• این دست و آن دست می کند تا کار از کار بگذرد.
• تصمیمات خود را محدود به پیشنهادهای مکتوب زیردستان می کنند و خارج از آن تصمیمی نمی گیرند.
• فکر می کنند که اخذ تصمیم در حد مکاشفه است.

پیشنهاد- 
تصمیم گیری یکی از مهمترین ارکان مدیریت است و تصمیمات صحیح است که یک مدیر را به موفقیت میرساند. دودلی و یا تاخیر در تصمیم گیری و تصمیمات نابجا ، مدیران موفق را هم به شکست می کشاند.
برای تشخیص دقیق این بیماری باید بین تصمیمات مهم و عادی تفکیک قائل شوید
• سه پرونده عادی را با پرونده اساسی مقایسه کنید اگر به همان اندازه پرونده اساسی به پرونده های عادی توجه کرده اید و وسواس و وقت صرف کرده اید بدانید که این بیماری در شما رسوخ کرده است.
• سه پرونده اساسی را نیز مورد بازنگری قرار دهید اگر متوجه شدید حتی یکی از آن ها به میزان لازم مورد بررسی قرار نگرفته است و نظرات موافق و مخالف در آن منعکس نیست
به احتمال خیلی زیاد شما دچار این بیماری هستید.
روش درمان
– سعی کنید پس از بررسی تصمیم بگیرد و کار امروز را به فردا نیندازید.
– به کارهای اساسی توجه بیشتر کنید و وقت بگذارید اما کارهای عادی را با سرعت انجام دهید.
– در تصمیمات اساسی از همکاران بخواهید تا گزارش های مفصل که در برگیرنده نظرات موافق و مخالف است تهیه کنند و مورد موشکافی قرار دهند و همچنین از آنان بخواهید تا مسائل اساسی را که در آینده با آن مواجه خواهند شد نیز بررسی کنند و در جلسات مطرح کنند.