Month: نوامبر 2016

من هنوز وجدان دارم

من هنوز وجدان دارم فرق نمیکند که اهل کدام کشور و یا کدام محله و از کدام فرهنگ و زبان هستم . اصلا فرقی نداره من درس خوانده ام یا نه! دکتر هستم یا مهندس ! کارمند ساده و کاسب و ….
مهم این است………

از حرف تا عمل…………………

با تماشای فیلم زیر حداقل به خودمان ثابت کنیم درجه وجدان مان چقدر است . لازم نیست به کسی هم بگوییم. پاسخ این ارزیابی فقط بین ما و وجدان و خداست.

 

مقدمه ای بر مفهوم کراودفاندینگ -Crowd funding

قطره قطره جمع گردد : مقدمه ای بر مفهوم کراودفاندینگ -Crowd funding

برای امثال ما که در دنیای مدرن زندگی می کنیم، هر روز مسائل تازه ای پیش می آید ،مسائلی که در نگاه اول به نظر می رسند محصول دنیای جدید هستند و در زندگی پیشینیان جایی و در نتیجه راه حلی نداشته اند. بیشتر ما فکر می کنیم که مسائل مدرن باید راه حل های مدرن داشته باشند و راه حل های دنیای سنت برای زندگی امروز کارآمد نیستند. برای همین است که چاره مسائل و مشکلاتمان را در ایده های تازه جستجو می کنیم.

 اما کافیست به بعضی از ضرب المثل ها یا حکایت هایی که از دنیای قدیم نقل می شود دقت می کنیم؛ آنوقت می بینیم که در پس جملات به ظاهر ساده قدیمی ها، حکمت و منطق محکم و عمیقی نهفته است؛ حکمتی که نه تنها در دنیای ما، که در دنیای کسانی که هزار سال بعد از ما هم بر روی این کره خاکی زندگی می کنند پاسخگو خواهند بود.

«قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود» یکی از این ضرب المثل هاست که هم در دنیای سنتی و هم در دنیای مدرن به شکل های مختلفی نمود پیدا می کند. تجلی این ضرب المثل را در بسیاری از مناسبات اجتماعی دنیای قدیم و مناسبات خانوادگی دنیای جدید می توان دید؛ مثل صندوق های قرض الحسنه خانوادگی که با تجمیع سهم کوچک افراد یک فامیل، سرمایه نسبتا زیادی را برای شروع یک زندگی یا یک کار، خرید خانه، درمان و یا حتی سفر یک یا چند تن از اعضا فراهم می آورد.

نمونه غیر رسمی تر آن را می شود مثلا در تلاش مادرها و مادربزرگ هایمان برای تهیه جهیزیه دختران نیازمند دید. به دور و بر خود که نگاه کنیم مثال های اینچنینی بسیارند. اما مساله این است که نیازهای دنیای مدرن پیچیده ترند و تنوع بیشتری دارند؛ هر چند همه در یک مساله مشترکند: همه، کم یا زیاد، با «سرمایه» قابل حل هستند.

 آدمها آرزوها و اهداف متفاوت و متنوعی دارند. یکی دوست دارد دوچرخه بخرد، یکی به کامپیوتر نیاز دارد، یکی به چرخ خیاطی ، یکی می خواهد در یک دوره آموزشی شرکت کند، یکی می خواهد برای کودکان یک روستا کتابخانه بسازد، یکی می خواهد با استفاده از دانش میکروکامپیوترها کمک کند که آدمها کمتر وسایل شخصی شان را گم کنند و یکی می خواهد به آسیب دیدگان یک حادثه کمک کند. آدمها همیشه آرزوهای بزرگ و کوچکِ زیادی دارند اما در اغلب مواقع، سرمایه لازم را برای اینکه در راه رسیدن به آرزویشان قرار بگیرند ندارند. بعضی وقتها آرزوها کوچکند؛ می شود که از خانواده، فامیل یا دوستان کمک گرفت. اما بعضی وقتها آرزوها آنقدر بزرگند که برای تحققشان باید دامنه خانواده، فامیل و دوستانت را گسترده ترکنید . بعضی اوقات باید از افرادی که شناخت قبلی از آنها ندارید اما با شما در آرزوی تان سهیم ند یا با تو هدف مشترکی دارند کمک بخواهی. کافیست آنها بدانند که جایی قرار است یک حرکتی آغاز شود؛ آنها از تو حمایت می کنند برای اینکه به رویایت باور دارند.

دنیای مدرن اسم این گونه حمایت مالی از یک آرزو یا یک هدف را گذاشته «کراودفاندینگ». ویکی پدیا می گوید کراودفاندینگ یعنی تامین سرمایه برای یک پروژه با کمک های کوچک تعداد زیادی از مردم که معمولا از طریق اینترنت جمع آوری می گردد. همان قطره هایی که در کنار هم دریایی به وجود می آورند و تحول بزرگی ایجاد می کنند.

ما در گروه جمع سپاری ، قصد داریم از «کراودفاندینگ-Crowd funding» بنویسیم؛ در باره جنبه های مختلف این مفهوم، ایده های مهمی که از این طریق تحقق یافته اند و افرادی که با این روش آرزوهایشان را برآورده ساخته اند.

ما هیچ کدام نه اقتصاددان هستیم و نه تاجر. آدمهای معمولی هستیم که باور دارند یکی از ابزارهای قدرتمند تحقق طرح های خلاقانه «کراودفاندینگ» است؛ هم در حوزه مسائل اجتماعی و زیست محیطی و هم در عرصه تکنولوژی. ما می خواهیم قدم به قدم دانش خود را در باره این موضوع ارتقا دهیم و در این راه، از تجربه کسانی که این ایده را در عمل آزموده اند بهره بگیریم. ما تلاش می کنیم ظرفیت های این «سرمایه گذاری جمعی» را در حل مسائل مختلف نشان دهیم؛ از تحقق آرزوی یک فرد تا تغییر سرنوشت یک ملت. اگر حس می کنید که باور ما می تواند چیزی را در دنیای شما عوض کند و یا دروازه جدیدی را به رویتان بگشاید با ما همراه باشید.

گرد اوری : عطیه غفوری