چگونه در جمع سپاری رقابت تبدیل به تعاون می شود؟

چگونه در جمع سپاری رقابت تبدیل به تعاون می شود؟

نویسنده : مهندس حسین ابراهیمی

images (1)
جمع سپاری-شبکه چشم انداز modir1404.com

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چطور ممکن است اعضای یک جمع در عین حال که با یکدیگر مسابقه می­دهند، با هم تعاون و همکاری هم داشته باشند؟

پاسخ این سوال را می­توان در دو سطح ارائه کرد. در سطحی نازل می­توان گفت انسان­های عضو یک شبکه که با هدف دستیابی به موفقیت گردهم می­آیند با در نظر گرفتن منافع بلند مدت می­توانند برای رسیدن به هدف، در حین یک فرآیند رقابتی با هم همکاری هم داشته باشند.

نمونه این امر در فضای کسب ­و کار را می­توان در پروژه ­های مشترک و اتحادهای مقطعی شرکت های رقیب در یک بازار برای کسب رضایت مشتری و سود بیشتر مشاهده کرد. اما از نگاهی تکامل­ یافته ­تر ، تعاون و همکاری افراد در یک جامعه انسانی در عین اینکه برای انجام کاری ارزش­ آفرین با یکدیگر مسابقه می­دهند را می­توان یکی از عالی­ترین صفات یک جامعه انسانی تکامل یافته تلقی کرد.

در این نگاه منظور از مسابقه یک رقابت خصمانه جهت حذف رقیب نمی­باشد، بلکه منظور سبقت گرفتن افراد از یکدیگر برای خلق ارزش برای جامعه انسانی می­باشد. این منطق متعالی به زیبایی وصف­ ناپذیری در قرآن کریم مورد تاکید قرار گرفته است. چنانچه خداوند متعال در سوره مبارکه مائده آیه ۲ می­ فرماید: «… با یکدیگر در نیکی و تقوا تعاون کنید …» و در عین حال در سوره مبارکه حدید آیه ۲۱ می­ فرماید: «بر یکدیگر سبقت گیرید به سوی معرفتی از پروردگار خویش و بهشتی که …». در منطق قرآنی هر فرد از جامعه ضمن سعی در رشد و تکامل فردی و سبقت از دیگران در این راه، برای رسیدن خود و سایرین به درجات متعالی­تر با دیگران تعاون و همکاری می­کند. نتیجه این فرآیند چیزی جز رشد بیشتر جامعه بشری نخواهد بود . (کشتکار،۱۳۹۱)

 

حسین ابراهیمی برگرفته از مقاله “جمع سپاری چیست؟”(محمدی،سرداری،میرزاآقایی)