اگر بدنبال کسب جایگاه شغلی مناسب و یا راه اندازی کسب وکار استارت آپی ناب هستی !همینجا بمان و با حرفه ای ها همراه شو.این ارتباطات است که برای شما مزیت می آورد نه صرفا تخصص.کمی فکر کن!
شبکه چشم انداز

چگونه در جمع سپاری رقابت تبدیل به تعاون می شود؟

چگونه در جمع سپاری رقابت تبدیل به تعاون می شود؟

نویسنده : مهندس حسین ابراهیمی

images (1)
جمع سپاری-شبکه چشم انداز modir1404.com

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چطور ممکن است اعضای یک جمع در عین حال که با یکدیگر مسابقه می­دهند، با هم تعاون و همکاری هم داشته باشند؟

پاسخ این سوال را می­توان در دو سطح ارائه کرد. در سطحی نازل می­توان گفت انسان­های عضو یک شبکه که با هدف دستیابی به موفقیت گردهم می­آیند با در نظر گرفتن منافع بلند مدت می­توانند برای رسیدن به هدف، در حین یک فرآیند رقابتی با هم همکاری هم داشته باشند.

نمونه این امر در فضای کسب ­و کار را می­توان در پروژه ­های مشترک و اتحادهای مقطعی شرکت های رقیب در یک بازار برای کسب رضایت مشتری و سود بیشتر مشاهده کرد. اما از نگاهی تکامل­ یافته ­تر ، تعاون و همکاری افراد در یک جامعه انسانی در عین اینکه برای انجام کاری ارزش­ آفرین با یکدیگر مسابقه می­دهند را می­توان یکی از عالی­ترین صفات یک جامعه انسانی تکامل یافته تلقی کرد.

در این نگاه منظور از مسابقه یک رقابت خصمانه جهت حذف رقیب نمی­باشد، بلکه منظور سبقت گرفتن افراد از یکدیگر برای خلق ارزش برای جامعه انسانی می­باشد. این منطق متعالی به زیبایی وصف­ ناپذیری در قرآن کریم مورد تاکید قرار گرفته است. چنانچه خداوند متعال در سوره مبارکه مائده آیه ۲ می­ فرماید: «… با یکدیگر در نیکی و تقوا تعاون کنید …» و در عین حال در سوره مبارکه حدید آیه ۲۱ می­ فرماید: «بر یکدیگر سبقت گیرید به سوی معرفتی از پروردگار خویش و بهشتی که …». در منطق قرآنی هر فرد از جامعه ضمن سعی در رشد و تکامل فردی و سبقت از دیگران در این راه، برای رسیدن خود و سایرین به درجات متعالی­تر با دیگران تعاون و همکاری می­کند. نتیجه این فرآیند چیزی جز رشد بیشتر جامعه بشری نخواهد بود . (کشتکار،۱۳۹۱)

 

حسین ابراهیمی برگرفته از مقاله “جمع سپاری چیست؟”(محمدی،سرداری،میرزاآقایی)

در انتظار دیدار مجدد شما هستیم