اگر بدنبال کسب جایگاه شغلی مناسب و یا راه اندازی کسب وکار استارت آپی ناب هستی !همینجا بمان و با حرفه ای ها همراه شو.این ارتباطات است که برای شما مزیت می آورد نه صرفا تخصص.کمی فکر کن!
شبکه چشم انداز

اشتباهی فاحش در مورد کارکرد استارت آپ ها

اشتباهی فاحش در مورد کارکرد استارت آپ ها

حدود چند سالی است همه ما با موضوع استارت آپ آشنا شده ایم و هر از چند گاهی اخباری را هم از برگزاری این رویداد در تهران و سایر شهرها و استان های کشور می شنویم . اصولا استارت آپ ها با موضوع startup weekend در ایران جان گرفت و معمولا این رویدادها خصوصا در اوایل آن در محیط های دانشگاهی برگزار میشد.

در این رویداد که بنام استارت آپ ویکند در جهان معروف است ، در پایان هر هفته جمعی از علاقه مندان و متخصصین حوزه وب و خصوصا توسعه دهنده گان ، دور هم جمع و در طی سه روز تلاش میکنند هم ایده محوری را معرفی نموده و هم تیم سازی کرده و در نهایت نمونه اولیه یا MVP محصول را آماده کرده و در روز پایانی با ارائه آن و انتخاب داوران و منتورها ، سه تیم یا ایده برتر شناسایی و به بقیه معرفی می شوند.

با توجه به رویداد فوق و تمرکز تبلیغات و اطلاع رسانی ها بر محور آن ، نگرش اکثر آشنایان با این رویداد در مورد هدف از برگزاری استارت آپ ها فقط به همین رویداد و حواشی آن خلاصه می شود و اکثرا کاربرد دیگری برای ای رویدادها متصور نیستند.

در صورتی که با شدت گرفتن دامنه رقابت میان شرکت ها و لزوم سرعت بخشی به خلاقیت و فرایند های بازار سازی و بازارداری و بازاریابی و در نتیجه ایجاد درآمد متوازن از طریق ارائه پشت سرهم محصولات جدید قبل از پایان یافتن چرخه عمر محصولات در بازارها ، تحولات گسترده ای در زمینه مدیریت تولید و فروش محصولات ایجاد شده است که مهمترین نمود آن ظهور مدلی از استارت آپ ها در حوزه تحقیق و توسعه شرکت ها می باشد.

ارائه این مدل ها ، کسب و کار و همچنین خلاقیت و نوآوری در صنعت را با سرعت غیر قابل باوری به پیش می برند به طوری که ، فرصت و مجال فکرکردن در مورد کالا یا خدماتی که حتی یکماه آینده تولید و عرضه خواهد شد را از تولید کنندگان گرفته است .
یکی از دلایل اصلی روی آوری شرکت ها در کشورهای پیشرفته به مباحث تحقیق و توسعه چابک ، دقیقا همین موضوع است و موضوع تحقیق و توسعه جایگاه اصلی و مغفول خود را در جهان مجددا باز یافته است.
در این رهگذر نظامهای صنعتی بصورت گذشته در حال فرو پاشی بوده و سیستم های چابک (agile) و یا بالاترین حد برنامه ریزی ، جای انها را میگیرند.

در این روش در حالی که بخش R&D در حال طراحی مراحل پایانی است محصول اولیه در بازار در حال فروش بوده و از طریق فرایند Iteration کار اصلاحات و نهایی نمودن تولید در حال انجام است . در این روش ها خط تولیدی در کار نخواهد بود و هنر تامین زنجیره و تقسیم کار حرف اصلی را خواهد زد و با الگوریتم خوشه ای و تخصصی شرکتها به عنوان شرکای همکار در حال فتح بازار ها هستند .
از این رهگذر نیز نظامات منابع انسانی و آموزش های عالی نیز دچار تغییرات ماهوی شده است و دیگر نظام استخدامی جای خود را به نظامهای پروژه – محوری داده است .
حال در این گیرودار ما از هرکس در مورد استارت آپ در ایران سوال میکنیم همه آنرا با استارت آپ ویکند که یک رویداد بوده و در جای خود هم بسیار ارزنده است . اشتباه میگیرند.

استارت آپ در حال حاضر نگاهی استراتژیک و از دید بازار و نگاه مشتری به تولید است . استارت آپ اگر در حوزه تحقیق و توسعه و بصورت و در جایگاه مناسب آن اتفاق بیافتد . ابزار اصلی توسعه برای شرکت های نوپا می باشد.

ابزاری که صنعت و شرکت های فعلی خصوصا شرکت های دانش بنیان از فقر آن رنج می برند. مصداق و ادله هم اینکه از هر صد شرکت یا SME که در این چند سال راه اندازی شده سوال کنید بزرگترین مشکل شما چیست؟ میگویند نقدینگی!!

مثل اینکه سدی را بسازند و از مدیرپروژه یا طراح آن سوال کنند که بزرگترین مشکل شما چیست بگوید، آب!

لذا با توجه به اهمیت بازتعریف کاربرد استارت آپ در بوم کسب و کار کشور در تلاش هستیم برای اولین بار در کشور دوره های جدیدی برای تربیت مشاور تخصصی توسعه مشتری را که در واقع آموزش دیدگان این مدل از استارت آپ هستند. برگزار کنیم.

نویسنده : مهندس حسین ابراهیمی – مولف سه جلد کتاب در زمینه اعتبار سنجی و ارزشیابی کیفیت در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی

در انتظار دیدار مجدد شما هستیم