پنج مزیت مهم در شبکه سازی در استارت آپ ها (Networking)

پنج مزیت مهم در شبکه سازی شبکه سازی در استارت آپ ها(Networking)

 

با گسترش پهنه خدمات از طریق امکاناتی که در شبکه های مجازی ایجاد شده است برای راه اندازی یک استارت آپ و یا یک فعالیت نوپا نه تنها کار با شبکه ها یک سرگرمی محسوب نمی شود بلکه بعنوان یک ضرورت مهم ، باید همواره مد نظر قرار گیرد.

در کسب و کارهای جدید همواره شما نیازمند ارتباط معنی داری با مخاطبان هستید که این نیازها بر اساس نوع و زمان برنامه ریزی شما متغییر است . به هرحال شما در زمانی نیازمند سنجش ذائقه مشتری هستید یا زمانی نیازمند دانستن اطلاعات حیاتی در مورد محصول خود و نظر مصرف کننده در مورد آن هستید و بسیاری از موارد دیگر در زمینه توسعه محصول و مشتری.

پس بهتر است به ایجاد شبکه هایی از دوستان و همفکران و همتایان به طور جدی فکر کنید زیرا در این بافت اجتماعی مجازی رفع اکثر نیازهای فردی و شغلی شما از طریق همین شبکه ها میسر می شود.

در ادامه به پنج تا از مزایای مهم شبکه سازی می پردازیم :

مزیت اول – اشتراک گذاری دانش

شبکه سازی برای به اشتراک گذاری ایده ها و دانش شما بسیار کارا است. شبکه سازی دانش شما را گسترش میدهد و به شما اجازه میدهد تا مسائل را چه بخواهید که از بازخوردها با خبر شوید و یا این که درباره عقیدتان به گفتگو بنشینید از زاویه ای دیگر ببینید . بسیار احتمال دارد که زمانی که در گروهی عضو هستید افرادی پیدا شوند که همان جایگاهی که الان شما دارید را تجربه کرده باشند.این برای شما فرصتی را فراهم میکند تا بیاموزید و از اشتباهات فاحشی که آن ها مرتکب شده اند پرهیز کنید

مزیت دوم – فرصت ها

این بدیهی است که شبکه ها منجر به ایجاد فرصت های بسیاری میشوند.اما مشکل اینجاست که شما نمیدانید که این فرصت ها چه موقع  به وقوع می پیوندند.چه این فرصت ها شامل مراجعه مشتری، پیشنهاد مشارکت و یا درخواستی برای سرویس یا محصول شما باشد،اما مهم این است که زمانی که این فرصت ها رخ میدهند،برای استفاده از آن ها آماده باشید.

مزیت سوم – ارتباطات

به یاد داشته باشید که شما تنها با افراد داخل گروه آشنا نمی شوید بلکه با شبکه های آن ها نیز می توانید ارتباط برقرار کنید.اگر کسی از آشنایان آن ها نیازی داشته باشد که به کسب و کار شما مرتبط باشد،اگر شما بتوانید تاثیر مناسبی بر او در برخوردتان  بگذارید،به احتمال زیاد او به شما مراجعه میکند.

همینطور به یاد داشته باشید که این یک خیابان یک طرفه نیست.اگر کسی در شبکه شما با کسب و کاری که در یک رویداد قبلا با آن اشنا شده اید مرتبط باشد،بدون هیچ شکی اطلاعات خود را در اختیار او بگذارید.این عمل باعث میشود که رابطه شما مستحکم تر شود.

مزیت چهارم – افزایش اعتماد به نفس

با شبکه سازی مداوم و مجبور کردن خود برای صحبت با افرادی که نمیشناسید،اعتماد به نفستان افزایش می یابد.این خصیصه بسیار مهمی برای صاحب یک کسب و کار است،به این دلیل که رشد کسب و کار شما به صحبت با افراد و برقراری ارتباطات بستگی دارد.

مزیت پنجم – نمایش بیشتر

نمایان شدن و مورد توجه قرار گرفتن یکی از بزرگترین فواید شبکه سازی است.با شرکت در رویداد های اجتماعی و تجارتی،افراد به آرامی از شما شناخت پیدا میکنند.این به شما کمک میکند تا  به عنوان فردی دانا،قابل اطمینان و حمایت کننده که اطلاعات خود را در اختیار کسانی که نیاز دارند میگذارد، برای خود سابقه ای خوب ایجاد کنید.و این باعث میشود که  مرجوعی های بیشتری داشته باشید و زمانی که آن ها به مشکلی برمیخورند که به آن چه شما پیشنهاد می دهید نزدیک است، شما اولین کسی باشید که به ذهن او خطور میکند.

 حسین ابراهیمی