طرح پرورش خرگوش پشمی – فرصت سرمایه گذاری شماره ۱۲

فرصت سرمایه گذاری شماره ۱۲

طرح پرورش خرگوش پشمی

خرگوش آنقوره حیوانی است بسیار آرام که عمدتاجهت تولید پشم پرورش و نگهداری می‌شوند.آنقورهمعروف‌ترین گونه خرگوش در دنیا است که به خاطر موهای بلند و نازکش شناخته می‌شود. خرگوشی که در نیمه‌های قرن هجدهم به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شد به دلیل پشم مرغوب و بلند برای استفاده‌های صنعتی و پوشاک آنقدر محبوب شد که پرورش آن در دیگر نقاط دنیا گسترش یافت.

از الیاف خرگوش آنقوره در نساجی لوکس استفاده می‌شود و البسه تولیدی از پشم این خرگوش با قیمت بسیار بالایی در جهان به فروش می‌رسد. امروزه کشور چین با پرورش حدود ۸ میلیون خرگوش آنقوره سالانه قریب به ۸ تن آنقوره تولید می‌کند که ۹۰ درصد تولید جهانی است.فرانسه ، ترکیه،استرالیا، آلمان و زلاندنو سایر کشورهایی هستند که آنقوره تولید می کنند.در ایران بین سال‌های ۱۳۴۶تا ۱۳۶۰ با هدف استفاده از پشم،این خرگوش به صورت صنعتی پرورش داده می‌شد و به شکل فله به کشور ترکیه صادر می گردید.

از سال ۱۳۶۰ به بعد به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از جنگ،تقریبا کلیه مزارع تعطیل شد و پرورش این حیوان به صورت پراکنده صورت می‌گرفت. مجددا به منظور احیای پرورش و تولید الیاف این حیوان و ایجاد صنایع جنبی مربوط به آن، از قبیل تولید نخ و پارچه، در سال ۱۳۶۸وزارت جهاد سازندگی اقدام به وارد نمودن این نژاد از خرگوش کرد، امّا در سال های بعد، به دلایل و بهانه های مختلف ، این امر به دست فراموشی  سپرده شد و  مورد بی‌مهری مسئولان دولتی قرار گرفت.