طرح احداث واحد پرورش زالو-فرصت سرمایه گذاری

فرصت سرمایه گذاری
طرح احداث واحد پرورش زالو

از آنجایی که در گذشته زالو در طبیعت ایران صید و در پزشکی استفاده می‌شد، نیازی به پرورش این جانور مفید در کشور نبود، اما در چند سال اخیر به دلیل آلودگی ناشی از مصرف بی‌رویه سموم کشاورزی، تعداد زالوها کاهش چشمگیری یافته است. زهکشی تالاب‌ها و دریاچه‌ها و شخم زدن زمین‌های کشاورزی با تراکتور به جای اسب از دیگر دلایل کم شدن زالوی طبیعی در ایران است و همین امر تولید زالو را به ضرورتی پر سود تبدیل کرده است.


ارزش هر چهار زالو معادل یک بشکه نفت اوپک است! زالو مصارف زیادی دارد؛ برای همین در خارج از ایران طرفداران زیاد دارد و می‌توان به راحتی آنها را صادر کرد. زالو خواص درمانی زیادی دارد و از سردرد و سینوزیت گرفته تا میگرن و بیماریهای عفونی را درمان می‌کند. علاوه بر این موارد از زالو می‌توان در تولید مواد آرایشی‌بهداشتی استفاده کرد. با توجه به اینکه ناحیه خزری ایران بهترین زالوی جهان را دارد، طرفدارن زیادی دارد؛ پس نگران اشباع شدن بازار کار این حرفه نباشید.

هزینه های لازم برای راه اندازی واحد تولید زالو به تعداد ۲۰۰۰۰ عددزالو مادر

۱-هزینه ی اجاره بها(۲۵۰ متر مربع سرپوشیده زایشگاه+ ۴۵۰ متر مربع سرپوشیده قسمت تولید+ ۳۰۰۰ متر مربع فضای باز نظافت):
۱۴ ماه * ۳ میلیون تومان(هزینه اجاره بها به ازای هر ماه)= ۴۲ میلیون تومان

۲- بطری های زایشگاه:
۱۰۰۰ عدد بطری *۶ هزار تومان (هزینه ی واحد)= ۶ میلیون تومان

۳ – مخازن زایشگاه (۵۰*۵۰*۵۰) :
۱۰۰ عدد*۶۰هزار تومان (هزینه ی واحد) = ۶ میلیون تومان

۴- حوضچه ها پلاستیکی (۱۰*۳*۱):
۲۰ عدد* ۶۰۰ هزار تومان=۱۲ میلیون تومان

۵-هزینه ی مش پشه بندی ( جلوگیری فرار) :
هزینه لازم برای ۲۰ حوضچه و نصب = ۱۶ میلیون تومان

۶- هزینه ی قفسه بندی زایشگاه :
قفسه های فلزی زایشگاه = ۱۲ میلیون تومان

۷- لوازم گرمایش و سرمایش:
مجموع هزینه های لوازم گرمایش و سرمایش شامل آبگرم کن، هیتر ، فن و … : ۱۲ میلیون تومان

۸- هزینه انرژی( آب ، برق، گاز یا نفت سفید یا گازوئیل):
۱۴ ماه * ۱٫۵ میلیون تومان( هزینه واحد هر ماه)= ۲۱ میلیون تومان

۹- هزینه لوازم جانبی( لباس کار ، پ.هاش.متر، دماسنج، سیم کشی، لوله کشی، ظروف پلاستیکی، ظروف تغذیه و …):
مجموع هزینه لوازم جانبی: ۱۲ میلیون تومان

۱۰-هزینه های کارگری:
۳ عدد کارگر ثابت * ۱۴ ماه * ۱ میلیون تومان =۴۲میلیون تومان

۱۱٫ هزینه ی غذا (برای هر دوره ۱۴ ماهه):
۲۷۰۰۰ لیتر خون استریل شده مخصوص زالو* ۳۰۰۰ تومان(قیمت واحد هر لیتر)= ۸۱ میلیون تومان

۱۲٫هزینه خرید زالو مادر(زالوی بالغ):
۲۰۰۰۰ عدد * ۲۰۰۰ تومان (قیمت واحد هر عدد): ۴۰ میلیون تومان

۱۳٫ پیش بینی نشده:
پیش بینی نشده برابر ۱۵ درصد مبلغ کل ۱۱ قسمت قبل(۰٫۱۵*۳۰۲ میلیون تومان)=۴۵٫۳ میلیون تومان

۱۴٫ هزینه مشاوره:
مجموع هزینه مشاور طرح و ضمانت خرید محصول=۱۰۲٫۷ میلیون تومان

Leave a Reply